Australasian Board of Cardiovascular Perfusion

Registry Of ABCP Certified Perfusionists and Graduates

Below is a list of all the graduates from the ABCP course and their current certification status.

These are correct as of 4th September 2014.
Please direct any enquiries regarding this register to;

Mr.Vincent Rajkumar,
ABCP Secretary

Mark Mennen
Chairman ABCP

 

No.

Surname

Forename

City

Issue Date

Certification
Status
September 2014 
Recertification Due
1 ANDERSON James
Melbourne
Grandfather 1990
No
2 Angelopoulos Peter
Melbourne
Grandfather 1990
Yes
2016
3 Bernhardt Paul
Sydney
Grandfather 1990
No
4 Bhana Jack
Auckland
Grandfather 1990
No
2018
5 Burdan Mary
Sydney
Grandfather 1990
No
6 Clark Judith
Auckland
Grandfather 1990
Yes
2017
7 Connolly Terence
Sydney
Grandfather 1990
No
8 Cooper Len
Waikato
Grandfather 1990
Yes
2016
9 Couyant Melanie
Melbourne
Grandfather 1990
Yes
2017
10 Cowell Kenneth
Brisbane
Grandfather 1990
No
11 Crane Christine
Dunedin
Grandfather 1990
No
12 Dittmer John
Sydney
Grandfather 1990
Yes
2017
13 Dodson Henry
Melbourne
Grandfather 1990
No
14 Fambiatos Andrew
Melbourne
Grandfather 1990
No
15 Grant James
Wellington
Grandfather 1990
16 Greenwood Raymond
Townsville
Grandfather 1990
17 Hines Lesley
Sydney
Grandfather 1990
Retired
18 Hodges Neville
Adelaide
Grandfather 1990
19 Horton Alison
Melbourne
Grandfather 1990
Yes
2018
20 Hung Anthony
Perth
Grandfather 1990
No
21 Jacobs Jacqueline
Sydney
Grandfather 1990
Yes
2017
22 James Nicholas
Adelaide
Grandfather 1990
Retired
23 Mason Keith
Melbourne
Grandfather 1990
Retired
24 McEgan Robin
Melbourne
Grandfather 1990
No
25 McMillan Antony
Wellington
Grandfather 1990
Yes
2018
26 McMillan James
Melbourne
Grandfather 1990
Yes
2016
27 McMillan Darryl
Sydney
Grandfather 1990
Yes
2017
28 Miceli Robert Michael
Sydney
Grandfather 1990
No
29 Miller John Russell
Dunedin
Grandfather 1990
Yes
2016
30 Mullaly Richard
Melbourne
Grandfather 1990
No
31 Mullaly Jeanette
Melbourne
Grandfather 1990
No
32 Pastoriza-Pinol Jesus
Melbourne
Grandfather 1990
Retired
33 Picken James
Melbourne
Grandfather 1990
Yes
2017
34 Poole Lauren
Dunedin
Grandfather 1990
Yes
2018
35 Preovolos Athanasios
Melbourne
Grandfather 1990
Yes
2016
36 Rowe Robert
Auckland
Grandfather 1990
37 Ruygrok Janice
Auckland
Grandfather 1990
No
38 Scarrott Helen
Auckland
Grandfather 1990
Yes
2016
39 Sheminant  Matthew
Perth
Grandfather 1990
Yes
2017
40 Smith Benjamin
Melbourne
Grandfather 1990
No
41 Stacey Robert
Sydney
Grandfather 1990
No
42 Stanley Anthony
Adelaide
Grandfather 1990
No
43 Teubler Torsten
Melbourne
Grandfather 1990
No
44 Tozer Gordon
Perth
Grandfather 1990
No
45 Treagus Bruce
Melbourne
Grandfather 1990
Yes
2017
46 Willcox Timothy
Auckland
Grandfather 1990
Yes
2018
47 Wright Kathryn
Sydney
Grandfather 1990
Yes
2016
48 Yarrow Sidney
Auckland
Grandfather 1990
Retired
49 Collins Patricia
Canberra
06/03/92
Yes
2018
50 Horton Steven
Melbourne
06/03/92
Yes
2016
51 Hunt William
Hobart
06/03/92
Yes
2017
52 Jenkins Owen
Sydney
06/03/92
No
53 O'Connor Eve
Sydney
06/03/92
No
54 PARIS Jacqueline
Sydney
06/03/92
No
55 Powrie Heather
Sydney
06/03/92
No
56 CanNata John
Melbourne
08/10/92
Yes
2016
57 Gardner Neil
Dunedin
08/10/92
Yes
2017
58 Ghougassian Raphael
Sydney
08/10/92
No
59 Ottens Jane
Adelaide
08/10/92
Yes
2016
60 O'Rielly Kendall
Melbourne
08/10/92
Yes
2017
61 Swart Raymond
Sydney
08/10/92
Yes
2018
62 McDonald Michael
Melbourne
15/03/93
Yes
2016
63 Thuys Clarke
Melbourne
15/03/93
Yes
2017
64 Kollias Maria
Adelaide
15/03/93
Yes
2018
65 CHASE Gillian
Auckland
15/03/93
Yes
2016
66 UPTON Sharon
Perth
15/10/93
No
67 Jonkers Susan
Auckland
15/10/93
No
68 Fenton Carmel
Hobart
20/03/95*
Yes
2016
69 Lahanas Andrew
Sydney
25/07/95**
Yes
2017
70 Whitburn Michael
Melbourne
25/07/95**
Yes
2018
71 Brouwer Monique
Sydney
18/09/96**
Yes
2017
72 Dinale Andrew
Sydney
22/08/97**
Yes
2017
73 Horne Gregory
Melbourne
22/08/97**
Yes
2018
74 Frantzis Peter
Adelaide
21/06/98**
Yes
2016
75 Baker Robert
Adelaide
17/10/98**
Yes
2017
76 Huang Yi Yi
Hobart
17/10/98**
No
77 Lei Jenny
Sydney
17/10/98**
No
78 Marino Bruno
Melbourne
17/10/98**
Yes
2017
79 McDougal Craig
Auckland
17/10/98**
Yes
2018
80 O'Neill Patrick
Melbourne
17/10/98**
Yes
2016
81 Potger Keiron
Sydney
17/10/98**
Yes
2017
82 Sanderson Andrew
Adelaide
17/10/98**
Yes
2018
83 Steel Rona
Sydney
17/10/98**
Yes
2016
84 Miraziz Raymond
Sydney
12/02/99**
Yes
2017
85 Bennett Martin
Melbourne
07/11/99**
Yes
2018
86 Farrar Kuljeet
Auckland
07/11/99**
Yes
2016
87 Kingsford Smith Kate
Melbourne
07/11/99**
No
88 Newland Richard
Adelaide
07/11/99**
Yes
2018
89 Bayly Marcus
Geelong
04/01/00**
Yes
2017
90 Birchler Daryl
Wellington
23/08/00**
Yes
2017
91 Gall Ken
Newcastle
23/08/00**
Yes
2016
92 Ibbott Nathan
Auckland
23/08/00**
Yes
2016
93 Luque Monica
Townsville
23/08/00**
Yes
2016
94 McDonald Charles
Brisbane
23/08/00**
Yes
2016
95 Schultz Bradley
Melbourne
23/08/00**
Yes
2016
96 Zazulak Carla
Auckland
23/08/00**
Yes
2018
97 Van Den Berg Jon
Hamilton
01/11/00**
Yes
2016
98 Augustin Simon
Melbourne
07/2001
Yes
2017
99 Donnellan Melissa
Sydney
07/2001
No
100 Evans Taryn
Auckland
07/2001
Yes
2014
101 Haripershad Val
Hamilton
07/2001
Yes
2017
102 Mennen Mark
Melbourne
07/2001
Yes
2017
103 Summers Michael
Newcastle
07/2001
Yes
2017
104 Newling Ross
Sydney
11/2001
Yes
2017
105 Adams Mark
Adelaide
8/2002
Yes
2017
106 Bottrell Stephen
Melbourne
8/2002
Yes
2016
107 Argerakis Paul
Sydney
11/2002
Yes
2017
108 Johnson Kelly
Sydney
11/2002
Yes
2017
109 MINUTOLI Vita
Auckland
8/2004
Yes
2017
110 Morley Christopher
Melbourne
8/2004
Yes
2017
111 Rosenberg Monica
Melbourne
8/2004
No
112 varghese Beju Sara
Melbourne
8/2004
Yes
2017
113 MORRIS Katherine
Auckland
8/2004
Yes
2017
114 Baker Sharyn
Perth
8/2004
Yes
2017
115 O'Shaugnessy Killian
Sydney
8/2004
No
116 Walker Gary
Canberra
8/2004(a)
Yes
2017
117 DANDO Hayden
Sydney
8/2004(a)
Yes
2017
118 MAZZONE Annette
Adelaide
8/2004
Yes
2017
119 CARPENTER Rowan
Melbourne
11/2004
Yes
2017
120 CROPPER Jonathan
Sydney
8/2005
Yes
2018
121 HAWKSMITH Colin
Adelaide
8/2005(a)
Yes
2018
122 VAHAVIOLOS Jim
Adelaide
8/2005
Yes
2018
123 RAJKUMAR L.Vincent
Perth
8/2006 (a)
Yes
2016
124 MILEY Kenneth
Melbourne
8/2006(a)
No
125 MAHESHKUMAR Govindasamy
Melbourne
1/2007
Yes
2016
126 AMBROSE Mark
Sydney
8/2007
No
127 ARMAREGO Sarah
Newcastle
8/2007
Yes
2017
128 CLAESSEN Catie
Melbourne
8/2007
No
129 GUECHEFF Alexander
Sydney
8/2007
Yes
2017
130 SCANLAN John
Hamilton
8/2007
No
131 CHAN Tanee
Singapore
9/2007
Yes
2017
132 BIANG Kuah
Singapore
9/2007
Yes
2017
133 CHERN Suan Choo
Singapore
9/2007
Yes
2017
134 JAMES Esther
Singapore
9/2007
Yes
2017
135 KEE Cheah Bee
Singapore
9/2007
Yes
2017
136 PUNTURERE Bernadette
Brisbane
8/2009
Yes
2016
137 PARKINS Belinda
Sydney
9/2009
No
138 PRINCE Stuart Perth 3/2010Yes 2017
139 BEDFORD Penelope Melbourne 9/2010 Yes 2017
140 GILL Martin Melbourne 9/2010 Yes 2017
141 CARR Nicholas Hobart 3/2011 No  
142 DONOVAN Susan Townsville 3/2011 Yes 2018
143 KELLY Rae Perth 3/2011 Yes 2018
144 BYRNE Joshua Melbourne 3/2012 Yes 2016
145 JABUR Ghazwan Auckland 3/2012 Yes 2016
146 SAAD Wendy Melbourne 3/2012 Yes 2016
147 ZAHIDANI Shuja Auckland 3/2012 Yes 2016
148 GAVANDE Smita Melbourne 8/2012 Yes 2016
149 HATTAM Richard Melbourne 8/2012 Yes 2016
150 LOUIS Margaret Sydney 8/2012 Yes 2016
151 MEGEE Belinda Melbourne 8/2012 Yes 2016
152 WELLS Adam Melbourne 2/2013 Yes 2017
153 OLDEEN Molly Brisbane 8/2013 Yes 2017
154 TAYEH Sara Melbourne 8/2013 Yes 2017
155 UNDERWOOD Jessica Melbourne 8/2013 Yes 2017
156 VINCENT Viji Perth 8/2013 Yes 2017
157 OZDIRIK Jessica   3/2014 Yes 2017
158 GALAETI Sreenivasulu   3/2014 Yes 2017
159 ADKINS Keith   3/2014 Yes 2017
160 GIOVINAZZO Gil Adelaide 3/2014 Yes 2017

Note:

Registrants 1 - 48 were issued certificates in 1990

The cities stated correspond to the Candidate at the time of Certification.

* Grandfather Clause Certification for a Candidate overseas at the time of original Grandfather Clause of 1990

** Candidates graduated from the ABCP Course

(a) Candidates graduated from the  Abridged ABCP Course